תולדות הפקולטה

הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון הינה הפקולטה הראשונה בארץ ומהראשונות בעולם בתחומה. הפקולטה נוסדה בשנת 1958 על ידי קבוצת חברי סגל הכוללים את פרופ' פנחס נאור ז"ל, פרופ' סם אליוט ופרופ' סבסטיאן ליטאור. חזון המייסדים היה להכשיר מהנדסים בעלי השכלה מדעית איתנה, האמונים גם על פונקציות ניהוליות שונות (כלכלה, משאבי אנוש, שיווק וכיו"ב)

כחלוצה בתחומה, המשיכה הפקולטה להוביל לאורך השנים והייתה הראשונה לכלול שטחי לימוד ומחקר חדשים שהפכו לחלק אינטגראלי בתכנית הלימודים. במרוצת השנים נוספו בין היתר קורסים בהתנהגות הארגונית, כלכלה, מערכות מידע, הנדסת שירות והנדסת נתונים. בכל התחומים הללו קבעה הפקולטה סטנדרטים חדשים בשדה הלימוד והמחקר.

לצד המישור התיאורטי של המחקר והלימוד, קיימה הפקולטה לאורך השנים קשרים הדוקים של הפריה הדדית עם התעשייה מתוך הבנה שבכך היא מעשירה את הפן האקדמי ותורמת לבוגריה בהשתלבותם במשק.

במשך שנות פעילותה לימדה והכשירה הפקולטה למעלה מ-11,500 סטודנטים לתארים השונים, שהשתלבו בעמדות מפתח בתעשייה ובמחקר בארץ ובחו"ל.

כיום הפקולטה מציעה מספר מסלולי לימוד לתואר ראשון, וכן שש תוכניות לימוד ומחקר לתלמידי תואר שני ודוקטורט בהנדסת תעשייה, כלכלה, חקר ביצועים וניתוח מערכות, סטטיסטיקה, מדעי ההתנהגות והנדסת ניהול מידע. בנוסף, קיימות שלוש תוכניות MBA, אחת בזמן מלא (Star up MBA) ושתיים בזמן חלקי. תכניות אלה מכשירות את בוגריהן למשרות ניהול, תוך מתן דגש על ניהול חברות עתירות ידע הפועלות בסביבה בינלאומית.

ייחודה של הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול במגוון השטחים, מדעיים והנדסיים, המרכיבים אותה. מכוון זה מאפשר גמישות והתאמה לצרכים משתנים במחקר, בהוראה וביישום, ואכן עתידה של הפקולטה נגזר מיסודותיה ומההיסטוריה שלה. אנו רואים זאת כשליחות להמשיך ולהיות חלוצים ופורצי דרך במחקר ועשייה, וזאת כדי להכשיר את דור ההמשך של מהנדסי תעשייה וניהול ואנשי מחקר מהמעלה הראשונה.