בעלי תפקידים בפקולטה

אפריל 2015

Avishai Menu Item

ברוכים הבאים לאתר הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון. תמצאו כאן מידע רב  אודות הפקולטה שלנו – בעבר, בהווה, ובעתיד – ואנו מקווים שה"טיול" יהיה עבורכם מהנה ומועיל כאחד.

המקצוע "הנדסת תעשייה וניהול" נולד אצלנו בפקולטה על-ידי מייסדיה באמצע שנות ה-50. מייסדים אלה, בעצמם מהנדסי תעשייה וחוקרי ביצועים, זיהו את הצורך להכשיר מהנדסים עם חינוך יסודי ומדעי בניהול, זאת בנוסף לידע ולכישורים בתחום ההנדסה. הדור החדש של מהנדסים אשר נוצר ממהלך זה הפך לסיפור הצלחה גדול בישראל, וכתוצאה מכך תכניות דומות נפתחו באוניברסיטאות ובמכללות רבות בארץ. הביקוש לבוגרי הנדסת תעשייה וניהול הוא תמיד גבוה, ולבוגרים אלה יש השפעה ניכרת בכל מגזרי התעשייה והשירות.

בדומה למקצועות הנדסה אחרים, הנדסת תעשייה ניהול הוא מקצוע דינמי: נולדים תחומים חדשים של עניין וחשיבות, כאשר תחומים אחרים יורדים בחשיבותם, ואף נכחדים. כך, בשנות ה-60, הפקולטה שלנו הייתה הראשונה להכניס מדעי התנהגות לקוריקולום, כדי להדגיש את ההיבטים האנושיים שבכל סביבת עבודה. אחר כך, בשנות ה-60 המאוחרות ובשנות ה-70, היינו הראשונים לכלול מנה משמעותית של קורסי כלכלה בתכניות שלנו, כדי שבוגרינו יוכלו להעריך השלכות כלכליות של תכניותיהם ההנדסיות.

בשנות ה-80, הייתה הפקולטה ראשונה לשלב מערכות מידע כמרכיב עיקרי בחינוך להנדסת תעשייה וניהול, ובמקביל הפכה למרכז לחדשנות בתחום הממשק שבין כלכלה לבין מדעי המחשב (לדוגמא, בהקשר של מסחר אלקטרוני). במהלך שנות ה-90, היינו הראשונים להוסיף מיקוד בתעשיות השירות, וכך פיתחנו את הנדסת השירות ומדע השירות כמרכיב משלים לדגש המסורתי על ייצור; ובתחילת המאה ה-21, התחלנו לשלב בתכניות הלימודים שלנו נושאי יזמות וחדשנות.

עד כאן ההיסטוריה של הפקולטה. לאן פנינו היום?

כדי לענות על שאלה זאת, נשים לב לעובדות הבאות:

  • העולם סביבנו משתנה, במהירות ובאופן דרמטי, בעיקר בגלל התקדמות טכנולוגית, אך לא פחות בגלל נתונים אשר תומכים בטכנולוגיות החדשות האלה ואשר נוצרים על ידן – נתונים בכמות, באיכות, וברזולוציה ללא תקדים.
  • להנדסת תעשייה וניהול בטכניון הייתה תמיד תרבות של נתונים: נתונים המשמשים למחקר ולהוראה, ונתונים הנאספים בעולם האמיתי או בניסויים מדעיים מבוקרים.
  • המקצוע הנדסת תעשייה וניהול הפך לנדרש מאד – יש היום כעשרים תכניות בישראל בהן אפשר ללמוד אותו. עובדה זאת היא עדות ברורה להצלחת המודל שלנו, אך אולי היא גם סימן לצורך בהמצאתו מחדש של המקצוע, או לפחות בריענונו.
  • הטכניון והפקולטה שלנו, בהיותם מוסדות למחקר מהמדרגה הראשונה, מרחיבים את גבולות הידע. אנו גם לוקחים אחראיות על הפצת הידע הנוצר, וזאת על- ידי ההוראה שלנו ודרך הבוגרים שלנו.

לאור כל הנאמר לעיל, ולאור דרישות שוק ברורות, התגבשה אצלנו ההבנה שיש צורך במקצוע חדש, כזה שיכשיר ברירת מידע שימושי מתוך כמויות אדירות של נתונים, תוך שימוש בטכנולוגיות ממוחשבות. את המקצוע הזה אנו מכנים "הנדסת נתונים ומידע", ומיד נודה שאיננו הראשונים לזהות את הצורך הזה. לדוגמא, באוקטובר 2012 פורסמה כתבה ב-Harvard Business Review תחת הכותרת "מדען נתונים: המקצוע הסקסי ביותר במאה ה-21" https://hbr.org/2012/10/data-scientist-the-sexiest-job-of-the-21st-century/, ובה מתואר "... איש מקצוע ברמה גבוהה, בעל הכשרה וסקרנות הנדרשות כדי לחשוף תגליות בעולם ה-Big Data. אלפי מדעני נתונים כבר עובדים בחברות גדולות ובחברות הזנק. הופעתם הפתאומית בנוף העסקי משקפת את העובדה שחברות נאבקות במידע שנוצר במגוון ובכמות שלא נודעו בעבר... הרבה מההתלהבות העכשווית מ-Big Data מתמקדת בטכנולוגיות אשר מאפשרות ההשתלטות עליו והשימוש בו... אמנם אלה מייצגות פריצות דרך חשובות, אבל לא פחות חשובים הם האנשים עם הכישורים והגישה החשיבתית הנדרשים כדי לעשות בטכנולוגיות אלה שימוש ראוי. בחזית זו, הביקוש עולה בהרבה על ההיצע."

ובכן, הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בודאי אינה הראשונה לגלות את "הנדסת נתונים ומידע", אך אנו כן נהיה הראשונים להציע את המקצוע בתכנית תואר ראשון בהנדסת נתונים ומידע, אשר בוגריה יהיו למדעני נתונים. תואר חדשני זה כבר אושר ע"י הטכניון, ועתה אנו מחכים לאישור רשמי מאת המועצה להשכלה גבוהה.

למקצוע החדש, הנדסת נתונים ומידע, יידרשו חברי סגל חדשים, קורסים חדשים, ותשתית משופרת. כל אלה יסייעו לנו גם לרענן את המקצוע הקיים של הנדסת תעשייה וניהול, ולהכשיר את בוגרינו להשתמש בנתונים, כעזר לתהליכים של המשגה, עיצוב, תכנון, יישום, הפעלה, וניתוח של מערכות מורכבות. מאמצים אלה גם מכינים היטב את הפקולטה שלנו לקראת האתגר של המשך המסורת בהובלת הקהילה האקדמית בישראל, ומחוצה לה, לעבר עתיד מבטיח לא פחות מהעבר ומההווה.

אני מזמין את המבקרים באתר זה לנצל את הידע הרב שנמצא בו. את אלה מכם השוקלים היכן ללמוד, אני מזמין להגיש מועמדות לאחת מתכניותינו. אלה מכם הלומדים במוסדות אחרים, או חברים בסגלים בהם, מוזמנים לבקר אצלנו כחוקרים או בתכניות חילופי סטודנטים. וכמובן שכל אחת ואחד מכם, ללא קשר לסיבה שהביאה אתכם לבקר באתר, מוזמנים להעיר ולהביע דעה על תוכן האתר, ובמיוחד על הכתוב לעיל.

בברכה,

אבישי מנדלבאום

דיקן הפקולטה

iedean@ie.technion.ac.il