הנדסת נתונים ומידע

אם שאלתם את עצמכם אי פעם כיצד?

  • לפתח שיטות להבנה אוטומטית של טקסט?
  • לבנות מנועי חיפוש באתרי אינטרנט?
  • kפתח שיטות ניתוח נתונים לזיהוי הזדמנויות עסקיות?
  • לחזות התפרצות והתפשטות מגפות באמצעות רשתות חברתיות?
  • לפתח טכניקות לניתוח מידע המקודד ברצפי dna?

ובכן, את התשובות לשאלות אלו ועוד שאלות רבות ומעניינות אחרות תמצאו אצלנו!

תכנית הלימודים בהנדסת נתונים ומידע היא אחת מתוכניות הדגל היוקרתיות של הטכניון. מדובר בתכנית הראשונה מסוגה בארץ אשר נותנת מענה לביקוש העצום לאנשי מקצוע המיומנים בעבודה עם נתונים בסביבות מורכבות וזאת לאור החשיבות העצומה של נתוני עתק בתחומים רבים ומגוונים. מהנדסי נתונים ומידע מובילים תהליכים הוליסטיים ורב תחומיים של איסוף, ארגון, ניתוח והצגה יעילה של נתונים ממקורות מגוונים אשר רלוונטיים למטרות העסקיות של הארגון.

המקצוע דורש עומק מתמטי ואלגוריתמי, עם דגש על למידה חישובית, ניתוח נתונים מבוסס מודלים סטטיסטיים והסתברותיים, ומערכות נתוני עתק בסביבה מבוזרת ומקבילית. לצד הכשרה עמוקה בתחומים הללו, התכנית מכילה קורסים ייעודיים מוכווני הנדסת נתונים ומידע בתחומים כמו מדעי  הקוגניציה, מיקרו-כלכלה, אתיקת נתונים ופרטיות המידע אשר מאפשרים לבוגרי התכנית חיבור לכלל ההיבטים העסקיים של עולם הנתונים בארגון. קורסים מתקדמים ומעבדות נתונים מאפשרים התמחות בסוגי מידע מגוונים כגון מידע טקסטואלי, תפעולי, סנסורי, כלכלי, אפידמיולוגי וסביבתי. לצד הקניית ידע תשתיתי בכל התחומים הרלוונטיים.

בתכנית הלימודים מושם דגש רב על שילוב של תאוריה ופרקטיקה; בפרט, עבודה רציפה לאורך התואר עם מאגרי מידע גדולים הן בטכניון והן תוך התמחות בחברות מובילות בתעשייה. בנוסף, תוך כדי הלימודים, ייחשפו הסטודנטים לתעשיות מבוססות נתונים מובילות בשוק ולעיסוק מאתגר ומרתק בנתונים שלהן דרך פרויקטים והתנסויות קיץ (summer internships).

בוגרי התכנית מבוקשים בשוק אשר בו המחסור בעובדים עצום, תנאי ההעסקה מעולים וקיים צפי לעלייה מתמשכת, הן בביקוש והן בשכר.

סגל התוכנית

חברי הסגל האקדמי בתכנית מהווים את חוד החנית של המחקר האקדמי והחדשנות הטכנולוגית בתחומים כמו למידת מכונה ובינה מלאכותית, סטטיסטיקה והסתברות, מודלים מתמטיים לחקר ביצועים, תורת המשחקים מתמטית וחישובית, אלגוריתמיקה ומערכות מידע, ועוד.

תכניות מצויינות

תכנית עילית אלונים

תכנית “אלונים” מהווה מסלול ייחודי, מעניין, מאתגר ויוקרתי במסגרת העתודה האקדמית של צה”ל. התכנית מציעה תואר ראשון ושני הכולל גם תזה (עבודת מחקר) בהנדסת נתונים ומידע בטכניון. בוגרי התוכנית מיועדים לתפקידי מחקר ופיתוח וכן לתפקידי פיקוד והובלה במערכים הנסמכים על נתונים ומידע בצה”ל. אורכו של המסלול הוא 4.5 שנים.
התכנית מכשירה תלמידים מצטיינים בעלי סקרנות ויכולות אנליטיות גבוהות השואפים לתרום ולהתקדם בתחומי מחקר ופיתוח בעולם ה-Data Science. המסלול כולל הכשרות אקדמיות וצבאיות, אשר הותאמו במיוחד לעיסוק במחקר ופיתוח בסביבה עתירת דאטא בצה”ל, תחום מרכזי כיום ביכולות מערכת הביטחון.

תכנית מצויינות ברקת

תכנית “ברקת” היא תכנית מצוינות חדשה של
צה”ל לתואר שני במדעי הנתונים. התכנית מיועדת לתלמידים אשר השלימו תואר ראשון בהצטיינות בתחומי מתמטיקה, מדעי מחשב או פיזיקה בתקופת לימודיהם בתיכון. בוגרי התוכנית יקבלו ליווי צמוד במהלך לימודיהם וישולבו במערכים הטכנולוגיים באמ”ן ובחיל התקשוב.

קטלוג התכנית - תשע"ט

קטלוג - תש"פ

פנו אלינו

מתעניינים ומועמדים

054-368-5580

ugds@technion.ac.il

סטודנטים

ugsec@technion.ac.il